تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

ید در خدمت سلامتی بدن

  ید یکی از عناصر کمیاب است، به طوری که از نظر فراوانی در پوسته زمین رتبه شصت و یکمین را در بین عناصر دارد. بدن انسان حاوی 20 تا 50 میلی گرم ید می باشد که حدود 8 میلی گرم آن در غده تیروئید وجود دارد. از آنجایی که غده تیروئید تنها 2/0 درصد وزن بدن انسان را تشکیل می دهد، بنابراین این مقدار ید می بایستی به صورت فشرده در غده مذکور جای گرفته باشد. غده تیروئید که در جلو گردن قرار دارد، مسؤول ساخت هورمون

  حاوی ید به نام «تیروکسین» می باشد.

  اهمیت عنصر «ید» به علت ضروری بودن آن در ساخت هورمونهای تیروئید است که برای رشد و تکامل و تنظیم سوخت و ساز مهره داران لازم هستند. در حقیقت ید تنها عنصر کمیابی است که در ساختمان یک هورمون به کار می رود.

  در اوایل قرن نوزدهم برای اولین بار وجود ید در بدن حیوانات نشان داده شد و در مطالعات بعدی میزان آن در منابع غذایی و آب آشامیدنی تعیین گردید. بالاخره دانشمندی به نام Chatin در مطالعات خود به این نتیجه رسید که اگرچه این عنصر به طور گسترده ای در طبیعت انتشار یافته است، ولی در بعضی از نواحی که با شیوع موارد گواتر روبه رو هستند، میزان ید در خاک آن مناطق نسبتا کم است. بدین ترتیب گواتر به عنوان یک بیماری ناشی از کمبود ید پذیرفته شد. در ادامه تحقیقات، عنصر ید در تیروکسین (هورمون مترشحه از تیروئید) کشف شد. ید به میزان کمتری نیز در غدد بزاقی و معده وجود دارد. تمام سلولها دارای مقدار جزئی ید هستند. ید در محیط پراکنده است و بیشترین غلظت آن در آب اقیانوسها و مناطق ساحلی موجود است. ید موجود در منابع غذایی و آب آشامیدنی به سرعت از مجاری گوارشی جذب می شود که بیشتر به صورت یدور معدنی است. پس از جذب، بسته به میزان فعالیت غده تیروئید، تا 30 درصد آن به درون غده مزبور وارد می شود. مابقی به وسیله کلیه ها برداشته و از راه ادرار دفع

  می شود. دفع یدی که به وسیله تیروئید به کار نرفته بدن را در مقابل تجمع در دیگر بافتها و بالنتیجه مسمومیت ناشی از افزایش ید حفاظت می نماید.

  با اندازه گیری مقدار ید دفعی در ادرار می توان به وضع ید بدن پی برد. بدین ترتیب که وجود مقدار کم آن در ادرار بدین معنی است که ید کمی جهت جذب شدن در دسترس بوده و وجود مقدار زیاد ید نمایانگر مصرف کافی یا زیادی ید است.

  مقدار کمی ید نیز از راه عرق و مدفوع دفع می گردد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تیروئید ,وجود ,میزان ,عنصر ,ادرار ,بدین ,وجود مقدار ,بدین ترتیب ,منابع غذایی ,وجود دارد ,
  ید در خدمت سلامتی بدن

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر